Dugulás elhárítás

Dugulás elhárítás

A szennyvízvezetékben keletkezett dugulás az egyik legkellemetlenebb hiba, ami otthonában keletkezhet. A nem túl szép látvány mellett, még ott vannak kellemetlen szagok, és bizony a fertőzés veszély. A dugulás előfordulhat szinte bárhol az otthonában ahol vizes berendezési tárgyat használ, de kialakulhat ezektől a berendezési tárgyaktól messzebb, a szennyvíz alapvezetékben, vagy szennyvíz aknában is. Bár sokat tehet a dugulások kialakulásának megelőzése érdekében, ha mégis bekövetkezik, törekedni kell a műszaki hiba gyors megszüntetésére. 


Miért fontos a gyors dugulás elhárítás?
A dugulás során a szennyvízvezetékben az érintett csőszakaszban megáll a víz. A vízoszlop nyomásából származó, úgynevezett hidrosztatikai nyomás következtében, /amely függ a folyadék sűrűségétől, a vízoszlop magasságától és annak tömegétől/, a csővezeték gumigyűrűs csatlakozásainál a megnövekedett nyomás miatt a vezeték szivárogni kezdhet, ami eláztathatja annak közvetlen környezetét, de társasházakban a szomszédokat is. A gumigyűrűs illesztéseknél kialakult vízszivárgás oka, hogy tokokban lévő gumigyűrű az idő múlásával ellaposodik, így nem tudja megtartani a benne lévő szennyvizet, igaz nem is erre tervezték. A dugulás elhárítása után általában a vízszivárgás is megszűnik. Kivétel lehet, ha a gumigyűrű már túlzottan lapos formát öntött, vagy összeszereléskor a gumigyűrű kigyűrődik, /nem a részére kialakított részben van/, ilyenkor az deformálódik, már nem tömít és annak cseréje indokolttá válik. 


A dugulások kialakulásának leggyakoribb helyei, és legfőbb okai


Lakáson kívüli dugulások:
Gyakran előfordul, hogy a szennyvíz vezeték nem a lakáson belül, hanem az udvaron, vagy a szennyvíz aknában-fordító aknában dugul el, a visszatorlódás miatt mégsem tudjuk használni a fürdőszobánkat, vagy a konyhánkat. Ennek okai a következők lehetnek: Idegen anyag került a csatornába. Hosszú vezeték szakasz, nem megfelelő lejtéssel való szerelés. Nem megfelelő átmérő választása, nem megfelelő csatlakozási pontok kialakítása, / T idom használata nem minden esetben javasolt/, földárokban nem megfelelő alátámasztás miatt, a csővezeték a tokozásoknál megtörhet. Szereléskor becsípődő gumigyűrűk, a kitülekedett  umigyűrűnél megakadnak a szennyvízben lévő szilárdabb anyagok, főként WC papír, és gátként tartják vissza a többi szilárdabb anyagokat, ez okozza a dugulásokat. Ha gyakran előfordul dugulás egy adott csőszakaszon, meg kell vizsgálni annak az okát. Ezt csőkamerával végzik. Ezzel az eszközzel felderíthető a
vezetékben lévő becsípődött gumigyűrűk pontos helye. Az eszköz a vezeték lejtésének meghatározásához nem igazán alkalmas, de a gócpontok megtalálásában segítségünkre lehet. A külső, udvari vezetékbe szívesen telepednek meg a különböző növények, fák gyökerei, teljesen behálózva azt, leszűkítve vagy teljesen elzárva a vezeték belső átmérőjét. Szennyvíz átemelő szivattyú hibája, ami nem egyenlő a dugulással, de hasonló tüneteket produkál.


Lakáson belüli dugulások:
A lakáson belüli dugulások a legtöbb esetben csak egy berendezési tárgyat érintenek, de mivel a szennyvízvezetékek összekapcsolódnak, előfordulhat az is, hogy több berendezési tárgy lesz érintett.


Mosdó, zuhanyozó, fürdőkád dugulás:
A használat során keletkezett hajszálak, szőrzetek, valamint a mosógép által kibocsájtott ruhadarabok és szappan, tusfürdő keverékéből keletkezett massza alkotja. A legtöbb esetben a szifonok szétszerelésével, kitisztításával, dugulás elhárító pumpával, vagy a vezeték nagyobb nyomású átmosásával megszüntethető.


WC dugulás: az egyik legkellemetlenebb helyzet, ha bekövetkezik, elég jó gyomor kell a probléma megszüntetéséhez. A leggyakrabban kiváltó okok közé tartozik, hogy a WC illatosító belesik a csészébe, és ijedtünkben még le is húzzuk a WC-ét. Előfordul, hogy a felmosó rongy kerül bele, vagy nem rendeltetésszerű használat következtében, belekerülnek olyan dolgok, ami nem oda valóak, intim betétek, törlőkendők, eldobható pelenkák.

Mit tehet a WC dugulás kialakulásának elkerülésére?
Csak WC papírt használjon, ne dobjon semmilyen más anyagot, tárgyat a WC kagylóba. Figyeljen a WC illatosítóra, ha beleesik, a WC pumpa már nem fog segíteni, az illatosítót ki kell venni a csészéből, vagy a szennyvíz vezetékből, hívjon szakembert. Figyeljen az öblítő víz mennyiségére és lendületére. Régebben divat volt a WC öblítő szelep, de mert divatos, nem biztos, hogy praktikus is. Ha az öblítő szelepnek nincs kellő nyomása és vízhozama, akkor bizonyos dolgok csak nehezen tüntethetőek el. Ebben az esetben érdemes elgondolkodni egy WC tartály felszereléséről, ma már ebből lehet kapni víztakarékos kivitelt. Mosogató dugulás: az egyik leggyakrabban előforduló dugulás a háztartásokban. A legfőbb kiváltó ok a vezeték lezsírosodása. Ételmaradékok kerülhetnek a csatornába, amelyek később összeállva eltömítik a csöveket, főleg az idomok közelében. 

Mit tehet a dugulás kialakulásának elkerülésére?
Mindig kaparja le az ételmaradékot a tányérokról, edényekről még akkor is, ha mosogatógépet használ. Kerülje a hideg vízben mosogatást, zsírosabb edények esetén, még akkor is, ha mosogatószere rendkívül jó Zsíroldó hatású. Ne használjon por alakú tisztítószert, súrolószert, mert ezek az anyagok képesek a leginkább
összeállni a zsírral és eltömíteni a vezetéket. Használjon a szűrőt a mosogató tálcában.


Mit tehet, ha mégis eldugult?
Első lépésként megpróbálhatja egy dugulás elhárító pumpával elnyomni. Ha nem sikerült, tegyen egy vödröt a mosogató szekrénybe, szerelje le a szifont, engedje le a vödörbe a vizet, tisztítsa ki a szifont, majd szerelje vissza, és próbálja ki. Amennyiben a víz továbbra sem folyik le, a vezeték van eldugulva, azt kell kitakarítani. Modern dugulás elhárító gépeinkkel, állunk rendelkezésére, hívjon és kérjen ajánlatot.


Van, ami nem dugulás csak annak látszik:
Bizony előfordul, nagyobb esőzéseknél, hogy a hirtelen lezúduló esővizet a csatorna nem képes elnyelni. Azokon a csatornaszolgáltatási területeken, ahol egyesített rendszerű szennyvízelvezető hálózat működik (pl. Budapest területének nagy részén is), a csapadékvíz elvezetése az egyesített rendszerű csatornahálózaton keresztül valósul meg. Ettől eltérően az elválasztott rendszerű csatornahálózatok esetében a szennyvíz elvezetése a szennyvízhálózaton keresztül, míg az esővíz elvezetése a csapadékvíz csatornán keresztül lehetséges. Azokon a területeken, ahol a csatorna-szolgáltatást a Fővárosi Vízművek Zrt. látja el, a szennyvízelvezetés és - tisztítás elválasztott rendszerű szennyvízelvezető művel valósul meg, mely kapacitásából és technológiájából adódóan kizárólag háztartási és előtisztított ipari szennyvíz befogadására, elvezetésére és megtisztítására alkalmas. A csapadékvíz összegyűjtése és elvezetése ezeken a szolgáltatási területeken csak a szennyvízhálózattól teljes mértékben elkülönítve végezhető. Az 58/2013. (II. 27.) Korm. rendelet 85.§ (5) értelmében az elválasztott rendszerű szennyvízelvezető hálózatba csapadékvíz bevezetése tilos. A fentiek be nem tartása nagyon súlyos következményekkel járhat. Az esővíz közcsatorna-hálózatba juttatása nagyobb esőzések alkalmával a szennyvíztisztító mű túlterhelését és károsodását, alacsonyabban fekvő területek elöntését, a szennyvízelvezetés és tisztítás költségeinek növekedését okozhatja. A teljesség igénye nélkül kérjük, engedje meg, hogy mindezeket bővebben is kifejtsük: A szennyvízelvezető törzshálózatba jutó nagy mennyiségű csapadékvíz a közcsatorna-hálózat egyes szakaszainak telítődését, a szennyvízelvezetésben üzemzavart, a keverékvíz (szennyvíz és csapadékvíz) törzshálózatból kifolyását és közterületekre jutását eredményezheti. Az alacsonyabban fekvő területek (alagsorok, pincék, szuterének,
mélygarázsok, stb.) elöntése sok esetben jelentős vagyoni károkkal jár, mindamellett a fertőzésveszély komoly kockázatával is számolni kell. Az elöntött területek helyreállításának költségei és a kellemetlenségekből adódó nem vagyoni károk is számottevőek. Házi szennyvízhálózatán észlelt szabálytalanság esetén szíveskedjen annak megszűntetéséről haladéktalanul gondoskodni.